Gorseval the Multifarious

Şimdi de bir önceki boss’umuz kadar çok fazla ölümcül mekaniğe sahip olmayan fakat yine de bir o kadar zorlayıcı bir boss olan Gorseval ile karşınızdayız.

Gorseval’da, Vale Guardian’da olduğu gibi bir kompozisyon yapmanıza gerek yok fakat güzel pdps classlar’ı tercih ederseniz işiniz bir hayli kolaylaşacaktır çünkü boss’taki bir mekaniği direkt atlayabiliyorsunuz eğer dps’iniz yeterli seviyedeyse. Eğer değilse de dert etmeyin, arenanın etrafındaki tek kullanımlık olan dört tane updraft’ları kullanarak da bunlarla başa çıkabiliriz.

Basitçe mekaniklerden bahsetmek gerekirse de…

1- Gorseval’un Saldırıları

Burada dikkat edilmesi gereken en önemli kısım, Gorseval’un knockback’ini dodgelamanız olmalıdır. Başladığınız andan kısa bir süre sonra Gorseval knockback’ini kullanacaktır ve bunu dodgelayarak başlamanız takım olarak dps’iniz açısından çok önemlidir. Bir sonraki kuralınız ise ne olursa olsun Gorseval’un arkasından saldırmak olmalıdır çünkü önünde durursanız çok kaliteli bir cleave ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

2- CC Evresi

Tıpkı Vale Guardian’da yaptığımız gibi bu evrede de çok hızlı bir şekilde CC skillerinizi kullanmanızı istiyoruz çünkü Gorseval, defiance barına sahip olduğu süre boyunca yerde farklı desenlerde siyah bir madde bırakıyor, eğer bunların içinde durursak aşırı fazla hasar yiyoruz. Burada dikkat etmeniz gereken şey ise siyah maddenin içinde kalmamaktır. İlk iki desen boyunca zaten Gorseval’un dibinde kalsanız yakalanmıyorsunuz bu siyah maddeye ve ne kadar çabuk CC’lerseniz o kadar hızlı bitiyor bu evre. Bu evre boyunca dikkat etmeniz gereken bir başka olay ise Gorseval’un defiance barı ile birlikte retaliation da kazanmasıdır. Bu retaliation, defiance barı eriyene kadar üzerinde aktif bir şekilde kalmaktadır ve bu aktifken Gorseval’a vuran kim olursa olsun vurdukça hasar yiyecektir o yüzden Elementalist ve Guardian gibi base canı düşük sınıfların bu evrede çok dikkatli olmaları gerekmektedir. Sonrasında ise Gorseval, defiance barı kırılınca yere düşüyor ve burada squad olarak bütün hasarımızı üzerinde kullanmamız gerekiyor.

3- World Eater / Spectral Wall

World Eater ise demin bahsettiğimiz yeterli DPS ile engellenebilen veya arenanın etrafındaki tek kullanımlık olan dört tane updraftı kullanarak geçebileceğimiz bir mekaniktir. Gorseval ilk World Eater saldırısını, CC evresinden biraz sonra yapar ve üzerinizde “The world erodes around you.” yazısı çıkar. Eğer updraftları kullanacaksanız bu yazı çıktığında çoktan bir tane spectral duvarı kesiyor olmak istersiniz veya boss’un canının %66’ya inmesini ki bu evreyi sapasağlam bir şekilde geçebilesiniz. Updraft kullanacaksanız da yapmanız gereken tek şey, tankınız Gorseval’u duvara doğru çektiğinde duvarı çok hızlı bir şekilde kesmek (boss’a vurduğunuzda da duvara vurduğu için bir sıkıntı olmayacaktır) ve World Eater başladığında yerde oluşacak olan kırmızı daire size yaklaştığında updraft’a doğru atlayıp glider’ınızı açmak olacaktır. Glider ile updraft’ı kullanıp kısa bir süre bekledikten sonra rahatlıkla arenaya geri dönebilirsiniz.

4- Charged Soul’lar

Gorseval’un canı %66’ya düştüğünde bossun etrafında dört tane Charged Soul belirecektir. Burda yapılması gereken şey ise, Commander’ınızın belirlediği işaretteki Charged Soul’dan başlayarak saat yönünde diğer Charged Soul’ları da keserek ilerlemenizdir. Eğer bu ruhlardan bir tanesi bile Gorseval’a ulaşırsa, Gorseval tekrardan World Eater’ı kullanıyor ve hepimiz ölüyoruz. Bu evrede squad’ımızdaki druid’e büyük bir görev düşüyor. Druid’imizin bu evrede yapması gereken şey ise ilk Charged Soul’a takımla beraber gidip diğer Charged Soul’lar Gorseval’a yaklaşınca kalan üçüne birden Entangle ve diğer immobilize skillerini kullanıp, takım onları kesene kadar Gorseval’a yaklaşmalarını engellemek olmalıdır.

5- Spectral Darkness

Bu aşağıdaki mavi toplar ise boss’un canı %66’dan düşükken yani ilk Charged Soul’lardan sonra eklenen yeni bir mekaniktir. Eğer yeterli DPS’iniz varsa bunlara çok da kafa yormanıza gerek yoktur ama updraftları kullanıyorsanız bir sonraki updraftınıza giden yoldaki bu mavi topları temizlemeniz gerek çünkü bunlara takılırsanız 2000’e yaklaşan anlık hasarlara maruz kalabilirsiniz. Burada, Scourge’unuz varsa Epidemic almasını tavsiye ediyoruz veya başka bir ranged sınıfla da bu topları temizleyebilirsiniz.

Gorseval’un canı %33’e düşene kadar tekrardan aynı şeyleri tekrarlayıp, kullanıyorsanız bir kez daha updraftı kullanıp mekaniklere dikkat etmeye özen gösteriyoruz. Canı %33’e düşünce tekrardan dört tane Charged Soul çıkıyor ve amacımız tekrardan bunları Gorseval’a varmadan önce kesmektir yoksa Gorseval tekrardan World Eater’ı kullanır ve ölürüz.

6- Ghostly Traps

Bu da önemsiz gibi bir mekaniğe benzese de muhtemelen en önemli mekaniklerden biridir karşılaşabileceğiniz. Üstte şöyle bir yazı çıkacaktır: “Ghostly Traps materialize at your feet.” Bu yazı çıktığında altınızda çıkan turuncu yuvarlakları kesinlikle ve kesinlikle dodgelamanız gerekiyor çünkü bunlara yakalanırsanız Gorseval sizi bir yumurtanın içine hapseder ve buradan çıkmak için Special Action tuşunuzu kullanmanız gerekir (baya bir tıkladıktan sonra anca çıkabiliyorsunuz.) bu da squadımızda DPS olarak çok fazla bir düşüşe sebep olur ve unutmayın, Gorseval’da hasara mümkün olduğunca fazla ihtiyacımız var.

Son olarak da bahsettiğimiz gibi kullanabileceğiniz dört tane updraftınız var, bunları kullanabilirsiniz de kullanmayabilirsiniz de, bu tamemen sizin squadınızın hasarına bağlıdır. Eğer tankınız yeterli hasarın çıkmayacağını düşünüyorsa zaten duvara doğru yönelecektir, onu takip edin, mekaniklerden kaçın, vurmaya devam edin ve elinizden gelenin en iyisini yapmaya uğraşın.

Konuya benzer diğer yazılar...