Super Adventure Box (SAB) Rehberi (2021)

Tanıtım

Super Adventure Box Nedir?

Oyunun en eşsiz festivallerinden biridir. Lore olarak, dahi Asura Moto’nun yarattığı bir sanal dünya olup, oyun içinde oyun ve retro deneyimi yaşatmak amacıyla tasarlanmış bir içerik. 8 bit oyunlardan bolca easter egg içeriyor (özellikle Zelda ve Super Mario, wiki/sab sayfasında tam listeyi bulabilirsiniz). Jumping puzzle odaklı bir yapısı var, giriş için de zindan mekaniğini kullanıyorsunuz, bu yüzden yalnız veya partiyle de yapılabiliyor. Kişi sayısı arttıkça mekanikler de aynı sayıda katlanıyor. Ayrıca karakter odaklı bir aktivite olduğu için de yaptığınız ilerleme karakterinizde kalıyor ve hesabınızdaki diğer karakterlere aktarılmıyor.

Festivale katılmak için, size mail yoluyla gönderilen “Invitation to the Super Adventure Festival” eşyasına çift tıklamanız veya Rata Sum > Creator’s Commons > [&BBQEAAA=] waypoint’ine ışınlanıp ordaki kapıdan geçmeniz gerekiyor.

SAB dünyasına ilk adım attığınızda, sizi 8 bit bir arayüz karşılıyor, yetenek ve can barınız değişiyor, bulutlardan ilerleyip kendinizi değişik bir adada buluyorsunuz. Yetenek barınızın üstünde canı temsil eden kalpler, bir de canlanabilme sayısını temsil eden bir can sayacı olduğunu görebilirsiniz. Bu, zindandaki ölümlerde canlanmanıza yarıyor. 1 adet Continue Coin ile 10 can satın alınabiliyor.

Kapıdan geçtiğinizde, solunuzda festival satıcılarını göreceksiniz, değişik bir para birimi istiyorlar Bauble diye, bu, zindanlarda toplayıp geliştirmeler için harcayabildiğiniz ve hatta zindanda mermi – bomba olarak bile kullanabildiğiniz bir birim, yetenek barınızın sağ üstünde sayısını görebiliyorsunuz ve karakterin üstünde taşıyabildiği sayı sınırlı (geliştirmeler ile arttırılabiliyor, sınırı geçerse yeni gelenler ziyan olmaya başlıyor). 250 tanesini birleştirerek de satıcıların genel olarak istediği büyük versiyonu Bauble Bauble‘ı elde ediyorsunuz. Bu normal bir eşya ve taşıma sınırı yok, 250 tane küçüğü satıcıda büyük versiyona çevirebiliyorsunuz, bunun tersini de yapabiliyorsunuz yine aynı sekmeden.

Peki lobiyi gördük, biraz da zindanlara bakalım. Zindanlara lobide köşelerde bulunan ağaç evlerden giriyoruz, yanlarında sayılar yazıyor, her sayı 1 dünya demek, 1 dünyada 3 adet bölüm mevcut. Şu tarih itibariyle 2 adet dünyamız var, 3. sü için bir çalışma var getirmeye çalışıyorlar onu da.

Kullanılabilir olan evlerden (1 ve 2) birine girelim, karşımıza bulut şeklinde 3 adet npc çıkıyor. Bunlar soldan sağa doğru (infantile , normal , tribulation) zorluk seviyeleri, ödüller de zorluk ile artıyor. Infantile mod jp(jumping puzzle) lere yabancı olan insanlar için, içeriği tanıtmak amaçlı bir mod. Normal moddan farkı, çoğu kısımda size kolay gökkuşağı geçitleri oluşturan bulutlar var, yaklaşmanız yetiyor, jp kısımlarının çoğunu sizin için atlıyor. Geliştirmeleri açmak için uğraşıyor ve elinizde birikmiş paranız varsa iyi bir seçenek, çünkü normalde gizli ve zor yerlerde dükkanlar olabiliyor, bu modda kolayca ulaşabilirsiniz.

Normal mod, daha çok farm ve günlük görevler için kullanacağınız mod. Bölgelerde gizlenmiş kazılarak ulaşabilen sandıklar aktif oluyor buradan itibaren. İlk başlangıçta size basit bir sopa veriyor, geliştirmeler ile yeni silahlar, yetenekler vs. elde edebiyorsunuz.

Bir de tribulation denilen sinir bozucu, tuzaklarla dolu bir mod mevcut. Rastgele adım attığınız yerlerden tuzaklar fışkırıp karakterinizi direk öldürüyor(Cat Mario gibi), çiçekler patlıyor, roketler uçuyor falan. Challenge sevenler için güzel bir içerik.

Güçlendirmeler ve Geliştirmeler

Bölümlerde varillerin içinde bulabileceğiniz süreli güçlendirmeler var. Bunlar;

Hasar Arttırma, oyuncunun 2 kat hasar vurmasını sağlar.

Dokunulmazlık, oyuncunun her türlü hasara karşı (düşme hariç) dokunulmaz olmasını sağlar.

Görünmezlik, oyuncuyu görünmez yapar.

Hız arttırma, oyuncunun hareket hızını arttırır.

Geliştirmeler kısmında da (keşfetmek isteyenler de olabileceğinden dolayı konumlarını vermiyorum, tacoda konumları var zaten);

Sapan, bomba, kamçı, mum, flüt, güç eldiveni gibi çeşitli objeler ile güçlü etkileri olan ultimate skiller mevcut. Bunlar harici, can barını arttırmak – bauble cüzdanınızı genişletmek – potları büyütmek tarzı şeyler de var, farklı yollarla elde edilebiliyorlar.

Ödüller(Loot) ve Farm

Bauble’lar ile birlikte, çeşitli skinlerin bölüm sonu sandıklarından (glorious chest) düşme ihtimali var, sab dışında craft ile yapabileceğiniz skinler için parçalar da düşebiliyor. Şu anda 5 adet skin seti mevcut, hepsinde su altı olmayan 16 adet silah ile bir çanta skini var ve 4’ünün model – animasyonları aynı olsa da, hepsinin renkleri farklı. Glorious Chest’lerden düşen skinler satılabiliyor (10 gold ile 200 gold arasında değişiyor farklı türlere göre fiyatları), sandıklardan düşenler harici elde edilebilecek tüm skinler hesaba bağlı geliyor. Ek olarak, oyuncular gizli dükkanlardan Fancy Furniture Coin elde edip bunları çeşitli guild hall dekorasyonları için kullanabiliyor.

Glorious Chest

Normal ve Tribulation mod bölümleri sonunda geliyor, içinden bauble bauble ve continue coin çıkıyor, her chest hesap başına günde 1 kere alınabiliyor, bu sandıklardan nadir satılabilen sab skin kutusu da düşebiliyor ve bu skinler tp’de satılabiliyor, ayrıca koleksiyon başarımları var ve çanta skini hediye ediyor ap ile beraber.

Ek olarak; tribulation modundaki sandıklardan dünyası ve bölümüne özel belli skinler craftlamak için gerekli materyal tokeni atıyor.

Vendor

Festival boyunca aktif olan weekly trader npc‘ sinde belli sayıda bauble bauble karşılığında hesap başına haftalık 3 amalgamated gemstone – 3 mystic coin – 3 chest of legendary shards (gen 2 legendary silahlar için epey kolaylık) ve 1 adet de tyrian exchange voucher satılıyor. Bu stoklar her hafta pazartesi sabah 10:30’da (weekly reset) yenileniyor. Bunun harici,  traderda da alıp tp‘ den satabileceğiniz değerli food ve utility itemler mevcut.

Peki, bauble bauble‘ı nasıl kasabiliriz?

Digging

Sab bölümlerinin belli yerlerinde kazı noktaları var, bunları kürek eşya geliştirmesini alarak kazabiliyoruz (normal ve tribulation), hesap başına günlük olan bu kazılar bize bolca bauble sağlıyor, ki bildiğiniz üzere 250 bauble’ı kolayca bauble bauble‘a çevirebiliyoruz.

Küreğin bir özelliği de kazı skilini kullandığınızda (kullanma yeri önemli değil) bir yaratık veya bauble çıkarabiliyor [gelişmiş kürekte 5 bauble dropu var], ihtimal bu, modu oynarken bir yandan havaya kürek sallamak isteyebilirsiniz yani.

Zone Clear

Bu bildiğimiz bölüm bitirme, normal ve tribulation bölümleri sonundan (tribulation’daki baya fazla), günlük bitirme ödülleri geliyor bolca bauble. Bunun harici bölümlerde kesebileceğiniz mini bosslar ve toplayabileceğiniz gizli odalar – sabit bauble bölgeleri de var.

2x Ascended Silah ve Eşsiz Kozmetik Infusion

Sab zindan bölümlerini tribulation modunda bitirdiğinizde, size skin yapımı için bir token veriyor demiştik, bir dünyanın (world) 3 bölümünü de tribulation zorluğunda bitirdiğiniz zaman size 3 ayrı skin tokeni veriyor, bu 3 parçayı da trader’da satılan bir silah tarifi ile (2 gold) Mystic Forge’da birleştirerek skini elde ediyorsunuz. Dünya 1 ‘de bu skin orjinal sab skinlerinin yeşil versiyonu olan King Toad skinleri, Dünya 2 ‘de de sarı olan Storm Wizard skinleri oluyor, 16 silah için 16 adet skin var 2 versiyonda da. Bu 16 skin setinden birini tamamlamanız durumunda (1 dünyayı 16 kere tribulation’da bitirmek), size tp’de pahalı olan turuncu skine sahip, istediğiniz stat ve türde ascended silah ve eşsiz bir kozmetik infusion (+5 power, +9 Agony Resistance) içeren bir kutu veriyor.

GW2 TacO (Tactical Overlay)

Oyun için aşırı faydalı ve oyundan bağımsız çalışan eklenti .

Nasıl kurulur – kullanılır ?

Nasıl kurulur – kullanılır ? 

 1. http://www.gw2taco.com adresine girin ve sağdaki “DOWNLOAD the latest build” linkine tıklayın. 
 2. İndirdiğiniz arşivin içindekileri “Gw2 Taco” adlı bir dosya oluşturup içine çıkarın. Bu dosyayı gw2 klasörünün içine de koyabilirsiniz. 
 3. Tarayıcıya dönün, ilk sayfada sağ altta, Additional Marker Packs menüsü altında “Tekkit’s Workshop’s Markers” linkine tıklayın.
 4. Açılan sayfada aşağıdaki –ALL-IN-ONE— dosyasını sağdaki download butonundan indirin.  (.taco) uzantılı bir dosya indirecek.
 5. İndirdiğiniz dosyayı tacoyu çıkarttığınız klasörün içindeki POIs klasörünün içine atın, dosyada herhangi bir değişiklik yapmayın sadece oraya taşıyın.
 6. Oyunu çalıştırıp, Esc – Options – Graphics Options sayfasını açıp en üstteki resolution ayarını “Windowed Full Screen” yapın. 
 7. Taco klasöründeki GW2TacO.exe uygulamasını çalıştırın. (Oyun açıkken)
 8. Oyunda, sol yukarda menüler kısmında en sağda yeni bir buton belirecek, bu butonda taco kontrolleri bulunuyor. İlk açtığınızda ekranınızda kirlilik yapacak olan sembol ve işaretleri oradan kapatacağız.
 9. Eklentiyi ilk açtığınızda otomatik açılan map timer window’u menünün ortasında bulunan “Close Map Timer Window” tuşuyla kapatın.
 10. Şimdi taco nun en gözde özelliği olan tactical markerlar için, taco butonuna bastığınızda en üstte çıkan “Filter Displayed Tactical Markers” bağlantısına gelin, burdan sonra iç içe geçmiş menüler olacak ve üst menüler kapalıyken bağlantısı olanlar çalışmıyor. Buradan istediğimiz içerik için tacoyu filtreliyoruz. İlk menüdeki bütün x işaretlerini kaldırın.
 11. İndirdiğimiz mega paket, en güncel marker paketi olup, ayrıca içinde taconun en popüler bütün markerlarını bulabilirsiniz. Buna yine filter kısmında en alttaki “Tekkit’s Guides” kısmından erişiyorsunuz. Yanında X işareti olmayanlar kapalıdır, ve alt menülerinin hepsi de devre dışıdır, sizin alt menüyü açıp kapamanızın üst menü kapalıyken bir faydası olmayacaktır. 
 12. Tekkit’s Guides’ın içinde, bölümler halinde, Core Game – Expansions – Living World – Map Completion – Festivals ve Collections başlıklarını göreceksiniz. İstediğiniz içeriğe doğru ilerleyin, üst menüleri aktif etmeyi unutmayın.

Mesela Verdant Brink haritasında bir adventure yapmak istiyorsunuz. Aşağıdaki resimdeki bağlantıları takip ederek markerları istediğiniz adventure için aktif edebilirsiniz , hepsinin her zaman açık olması genelde görüntü kirliliği oluşturuyor.

Mesela Super Adventure Box’ta normal seviye bir bölüm için bunu aktif etmek istiyoruz . Tekkit’s Guides – Super Adventure Box (Festivals’in altında) – Normal Mode Pack bağlantılarını aktif edin, bölümdeki her başarımla ilgilenmiyorsanız daha da özele inip istediğiniz şeyi tutup diğerlerini kapatabilirsiniz. Bölüm dışında çalışmaz, bölüme girdiğinizde markerlar aktif olur.

Başarımlar

H – Achievements – Festivals  kısmından erişebilirsiniz . Bunları yapmak için Taco eklentisi kullanmanızı tavsiye ediyoruz, keşfetmeyi seviyor ve saatler harcamaya hazırsanız başka tabii.

(Annual) Flight of the Bumble Pugs: SAB lobisindeki yarış etkinliğini 5 dakikadan kısa sürede tamamla. Yılda bir kez yapılabilir. (2 Bauble Bauble)

Annual Nostalgia: (Annual) Super Adventure Box Nostalgia başarımını tamamla. Yılda bir kez yapılabilir. (50 AP)

(Annual) Super Adventure Box Nostalgia: 4 tane SAB yıllık başarımını tamamla. (Virtual Box – Sanal Gerçeklik Gözlüğü Skini)

(Annual) World 1 Challenge: World 1’i tribulation modunda bitir. Yılda bir kez yapılabilir. (3 Bauble Bauble)

(Annual) World 1 Classic: World 1’i normal modda bitir. Yılda bir kez yapılabilir. (2 Bauble Bauble)

(Annual) World 1 Warm-Up: World 1’i infantile modda bitir. Yılda bir kez yapılabilir. (1 Bauble Bauble)

(Annual) World 2 Challenge: World 2’yi tribulation modunda bitir. Yılda bir kez yapılabilir. (3 Bauble Bauble)

(Annual) World 2 Classic: World 2’yi normal modda bitir. Yılda bir kez yapılabilir. (2 Bauble Bauble)

(Annual) World 2 Warm-Up: World 2’yi infantile modda bitir. Yılda bir kez yapılabilir. (1 Bauble Bauble)

Academic: 3 bölümü tamamla (infantile mod sayılmıyor). (10 AP) [W2]

Another Hundred Lives: Drooburt adlı hayalet quaggan’a yeterli miktarda Continue Coin bağışla. (Max 25 AP)

Associate/Bachelor/Doctor/Master of Baubles: Yaratıklardan düşenler hariç, bölümlerde toplanabilir olan bütün bauble’ları toplayın. (Tanesi 5 AP, doctor 10) [W1 ve W2]

Associate/Bachelor/Doctor/Master of Secrets:  Bölümlerdeki bütün gizli odaları bulun. İçinde furniture coinler bulunan (guild hall için kullanılıyor) odalar sayılmıyor. (Tanesi 5 AP , doctor 10)   [W1 ve W2]

Bachelor of Pioneering: 2.bölümde bulunan kısayol (shortcut)‘ı kullan.  (5 AP) [W1]

Become the Master: Bölüm 2’deki bütün suikastçıları öldür. (5 AP) [W2]

Course Load: Course Work başarımını festival boyunca 8 kere tamamla. Tekrar edilebilir . Başarım daily sab (festival) kısmında bulunuyor. (Max 100 AP + SAB turuncu silah skini kutusu [hesaba bağlı])

Connoisseur of Pain: 3 Bölümü’de tribulation zorluğunda bitir. (75 AP) [W2]

Forbidden Honey: Tribulation Modundaki bütün bal peteklerini yok et. (30 AP) [W1]

Glutton for Punishment: 3 Bölümü’de tribulation zorluğunda bitir. (75 AP) [W1]

It Was An Ambush: Bölüm 1’deki kütük pususundan kurtul. (5 AP) [W2]

Master of Coins: 3 Bölümün Zamanlı challenge adventure’larında altın (gold) derece al. (5 AP) [W1 ve W2]

Master of Decor: Furniture shop’ları bul. 2 Dünya bittiğinde satıcıda ekstra bir bölüm açılıyor. (6 AP + 10 Furniture Coin) [W1 ve W2]

Mercy of the Super Adventure: 32 adet glitched chest aç. (5 AP + Glitched Silah skini kutusu)

Minor in Elusion: Bölüm 3 ‘ ü tuzaklara – bitkilere takılmadan bitir . (5 AP) [W1]

Minor in Enhancement: World 1’deki bütün geliştirmeleri elde et. (5 AP) [W1]

Major in Enhancement: World 2’deki bütün geliştirmeleri elde et. (5 AP) [W2]

Minor in Excavation: Kürek eşyası ile 100 adet kazı yap. (5 AP) [W1]

Minor in Fortitude: Bir bölgeyi ölmeden ve can iksiri içmeden bitir. (5 AP) [W1]

Minor in Immortality: Bir bölgeyi ölmeden bitir. (5 AP) [W1]

Professional Ice Skater: Bölüm 3’ü bir muz canavar tarafından dondurulmadan bitir. (5 AP) [W2]

Scholar: 3 bölümü tamamla (infantile mod sayılmıyor). (10 AP) [W1]

Super Adventurer’s Quest: 5 adet gizli eşyayı bul, mini bomba yeteneğini mega bombaya çeviriyor. (5 AP) [W1]

Super Adventurer’s Quest 2: 5 adet gizli eşyayı bul, kamçı skilini bumerang skiline yükseltebilmeyi sağlıyor. (5 AP) [W2]

Tiptoe: Bölüm 1‘i hiçbir Hillbilly yaratığını kızdırmadan bitir. (5 AP) [W2]

Tough Customer: Tribulation modunda bütün dükkanları ziyaret et. (25 AP) [W1 ve W2]

Unintended Coursework: SAB’da bulunan bütün glitchleri yok et. (10 AP)

Wings of Justice: Bölüm 2‘deki kısayolu bul. (5 AP) [W2]

Wood Pecker: World 2 Tribulation modundaki bütün ağaç kütüklerini yok et. (30 AP) [W2]

Koleksiyonlar

Muhammed Emin

Bir zamanlar bilgisayar oyunu düşkünü fakat şuanda kitap, film ve masaüstü oyunlarına yoğunlaşmış, spor yapmayı ve hayal kurmayı seven bir insanım.

Konuya benzer diğer yazılar...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir