Slothasor

Forsaken Thicket’ı da kazasız belasız hallettiğimize göre mekaniksel olarak biraz daha zorlayıcı olan ikinci wing’imiz Salvation Pass’e başlayabiliriz.

Slothasor’un canı diğer bütün boss’lara kıyasla daha az olmasına rağmen, mekanik hatalarının sonucu ise bir o kadar ölümcüldür. Şimdi de hızlıca mekaniklere bir göz atalım.

Imbued Mushroom

En önemli mekaniklerimizden biri olan Imbued Mushroom mekaniği, yerdeki Imbued Mushroom’u yiyen arkadaşımız slubling denen bir yaratığadönüştürüyor ve bu dönüşen arkadaşın takımı için yerdeki zehirli mantarları temizleyerek takımı için Slothasor’u tanklayabileceği güvenli bir patika açması gerekiyor. Bir tur boyunca toplam dört tane Imbued Mushroom çıkacak olup bunlar için ayrı dört tane gönüllü arkadaşa ihtiyacımız vardır. Bu mantarlar ise 50 saniye arayla ve saat yönünün tersine doğru çıkmaktadırlar. Burada takımın geri kalanının dikkat etmesi gereken en önemli olay ise Imbued Mushroom’u yiyen takım arkadaşlarını çekmemek veya öldürmemektir çünkü bu mantarı yiyen kişi slubling’e dönüşeceği için diğer takım arkadaşları ona vurabilecektir ama yapmayın. Slubling’e dönüştüğünüzde yapmanız gereken şey ise yerdeki zehirli mantarlara yaklaşıp onları “1” numaralı skill’iniz ile yemektir ve bir sonraki Imbued Mushroom’a doğru temiz bir patika açmaktır. Bu işlemi gerçekleştirdikten sonra “5” numaralı skill’iniz ile tekrardan eski formunuza dönebilirsiniz. Şunu da unutmayın ki, eğer zehrin içerisinde kalırsanız saniyede yaklaşık olarak 3K gibi bir hasar yiyeceksiniz. O yüzden Imbued Mushroom mekaniği dikkat edilmesi gereken mekaniklerimizden biridir. Aşağıda da Imbued Mushrom yiyecek olan dört arkadaşın dikkat etmesi gereken rotalar ve Imbued Mushroom’ların çıkma noktaları gösterilmiştir.

Tantrum

Tantrum saldırısı ise art arda oluşan üç tane ve her oyuncunun altında beliren turuncu alanlardan oluşmaktır. Burada dikkat edilmesi gereken şey ise Tantrum başlar başlamaz dodgelamamak olmalıdır çünkü öyle bir şey yaparsanız her yerde turuncu alanlar oluşur ve diğer takım arkadaşlarınızın bunu dodgelamasını zor bir duruma getirir. Yapmanız gereken şey ise Tantrum saldırısı geldiğinde iki saniye kadar saymanız ve sonra dodgelamanızdır bu sayede bütün Tantrum saldırıları daha toplu bir biçimde bir arada durur ve takımımızın işini daha da kolaylaştırır. Eğer bunlara yakalanacak olursanız yaklaşık 4K kadar bir hasar yersiniz ve beş saniye boyunca yerde knocked down olarak kalırsınız.

Fixation

Slothasor’da sabit bir tank mekaniğimiz yoktur yani Slothasor, en yüksek toughness’a sahip kişiye doğru gitmez. Bunun yerine Slothasor her 30 saniyede bir kendine yeni bir oyuncu belirler ve onu takip eder (bunu hem üzerinize gelen mor işaretten hem de yukarıda çıkan “(İsminiz) is curently fixated.” yazısından anlayabilirsiniz. Bu da demek oluyor ki takımımızdaki herkesin bu mekaniği bir şekilde deneyimleyeceğidir. Yapılması gereken şey ise Imbued Mushroom’u yiyen arkadaşımızın temizlediği yollardan ne çok yavaş ne de çok hızlı bir şekilde giderek tanklamaktır.

Volatile Poison

Herkesin dikkat etmesi gereken ikinci ve muhtemelen en ölümcül mekaniklerden biri olan Volatile Poison ise zamanlayıcı 6.35’i gösterdiğinde ve o andan itibaren her 25 saniyede bir takımınızdaki rastgele bir oyuncuya bulaşan ve üzerinde kaldığı sürece de çok kaliteli bir hasar veren mekaniktir. Bu zehrin bulaştığı kişinin yapması gereken şey ise o anda Slothasor’un konumuna göre belirlenmiş köşelerin birine gidip bu zehri “Special Action” butonu ile yere bırakması olmalıdır. Eğer yanlış bir yere bırakırsa, bu olay ileride takımın canını fazlasıyla yakabilir çünkü zehir yere bırakıldığı andan itibaren git gide genişler ve içinde duran herkese çok fazla hasar verir. Eğer Imbued Mushroom yiyecek olan dört kişiden biriyseniz de sakın ama sakın üzerinizde bu zehir varken bir sonraki Imbued Mushroom’u yemeyin çünkü yediğiniz anda bulunduğunuz yere o zehri bırakacaktır ve muhtemelen bu nokta takımınıza çok yakın bir nokta olacaktır. Bunun yerine yedek biri o anki Imbued Mushroom’u sizin yerinize yiyebilir.

Halitosis

Halitosis ise Slothasor’un çok kolay bir mekaniği olan her 13 saniyede bir önündeki konik bir alana ateş püskürtmesidir. Basitçe, fixated olmuş arkadaş da dahil olmak üzere ateş püskürtmeye başladığı anda arkasına dodge atarsanız kolaylıkla bu mekanikten de kaçabilirsiniz.

Slublingler ve Evolved Slublingler

Bu slubling denilen yaratıklar ise 6.30’dan itibaren her 30 saniyede bir canlanan size projectile şeklinde saldırılarla rastgele condition’lar veren arkadaşlardır. Slothasor’un canı %30’un altındayken evolved slublingler çıkmaya başlayacaktır, bunların daha fazla canı vardır ve projectile saldırıları engellenemezdir. Bunlara karşı yapmamız gereken şey ise belirli pull skillerimizi kullanarak direkt öldürmek veya epidemic gibi skilleri üzerinde kullanmaktır. Ama dikkatli olun çünkü Imbued Mushroom yiyerek slublinge dönüşen arkadaşınızı da çekebilir veya epidemic sektirebilirsiniz. O arkadaşımızı da öldürmemeye çalışın diğer slublingleri keserken.

CC Evreleri ve Fear

Slothasor’un canı %80, %60, %40, %20 ve %10 olduğunda olduğu yere oturur ve bir CC barı kazanır, burada yapmamız gereken şey Slothasor üzerinde CC skillerimizi hızlı bir şekilde kullanmak olmalıdır çünkü yeterince hızlı olmazsak Volatile Poison alanları büyümeye devam edecek ve Imbued Mushroom ile temizlenen zehirli alan yayan mantarlar da tekrar belirmeye başlayacaktır.

Fear ise her CC evresinden sonra gerçekleşen bir mekaniktir. Bunun için ise block, condition removal, stun break skillerimizi kullanabiliriz veya doğru zamanda dodgelasak da yeter. Bir başka çözümü ise off-chrono’nuzun hemen CC evresinden sonra Signet of Inspiration kullanarak aegis’i takımıyla paylaşmasıdır.

Shake

Bu mekanik ise Slothasor’un canı %50’deyken başlayan ve sonrasında her 45 saniyede bir gerçekleşen çok dikkat etmeniz gereken bir olaydır. Genel olarak wipeların bir numaraları sebebi olan bu mekaniği bu kadar önemli kılan şey ise eğer shake’i dodgelayamazsak veya engelleyemezsek üzerimizde çok fazla condition birikecek ve ölümümüze sebep olacaktır. Bu shake’i engellemek de yine bizim elimizdedir, basit bir şekilde iki kere dodgelarsak rahatlıkla bu mekaniğe yakalanmadan yolumuza devam edebiliriz.

Konuya benzer diğer yazılar...