TacO Türkçe Rehber

Guild Wars 2 Taco (Tactical Overlay) Nedir?

Taco, BoyC tarafından Guild Wars 2 için özel olarak geliştirilmiş bir arayüz eklentisidir. Oyun içerisine birtakım yönergeler ekleyerek oyuncuların neler yapması gerektiği, nereye gitmesi gerektiği gibi konularda yol göstermektedir. Yapımcı, programı yazarken tamamen resmi arayüz unsurlarını kullandığını ve kullanıcı lisans sözleşmesine uygun olarak geliştirdiğini bu nedenle de güvenli ve legal olduğunu kendi resmi sitesinde belirtmiştir. Taco’nun hünerlerinin birkaçına birlikte göz atalım.

Harita Tamamlama Yardımcısı

Oyuna yeni başladınız ve devasa haritalarda yolunuzu mu kaybettiniz ya da belki de sayısını dahi unuttuğunuz yeni karakterinizle bir kez daha zahmetsizce harita mı tamamlamak istiyorsunuz? Taco’nun Harita Tamamlama Yardımcısı tam da bu iş için biçilmiş kaftan. Taco menüsünde yer alan Harita Tamamlama bölümünden dilediğiniz bölgeyi ve güzergahı seçin. Ardından tek yapmanız gereken Taco’nun sizin için çizmiş olduğu izi takip etmek ve yol üzerinde karşınıza çıkan işaretlere uymak.

Jumping Puzzle Yardımcısı

Guild Wars 2’yi benzer MMORPG örneklerinden ayıran unsurlardan bir tanesi de kuşkusuz Jumping Puzzlelardır. Kâh bizi oradan oraya zıplatan; kâh gliderımızı, bineklerimizi elimizden alan bu puzzlelar kimi zaman soğuk terler dökmemize sebep olabilmekte. Taco sayesinde büyük ya da küçük, kolay ya da zor demeden tüm Jumping Puzzlelar ile alakalı yardım almanız mümkün. Taco menüsünde yer alan Jumping Puzzlelar bölümüne girerek bulunduğunuz bölgeyi ya da direkt olarak puzzleın kendisini işaretlemeniz mümkün.

Binek Yarışları

Beetle Yarışları ya da belirli periyodlarla oyuna eklenen Festival Yarışları da dahil olmak üzere tüm binek yarışları hakkında Taco’dan size yol göstermesini isteyebilirsiniz. Taco menüsü içerisinden Beetle Yarışları ya da Festivaller başlığı altından özel isimli festival yarışlarını etkinleştirerek yardım almanız mümkün. Tek yapmanız gereken Taco’nun sizin için çizmiş olduğu izleri takip etmek ve işaretlenmiş olan engellerden kaçınmak.

Raid Yardımcısı

Raidler genel olarak Guild Wars 2’nin End Game içeriği olarak kabul edilir. Kimileri raid mekaniklerini görece kolay bulurken kimileri ise ayak uydurmakta zorlanabilmektedir. Raidlere yeni adım atan bir oyuncuysanız ya da tecrübeniz olmasına rağmen zihninizi bulandırmadan rahat bir raid deneyimi yaşamak istiyorsanız Taco size bazı bosslarda yardımcı olabilmektedir.

Yukarıdaki görselde Guild Wars 2 bosslarından biri olan Sabetha‘yı görmektesiniz. Sabetha ile savaşırken mekanik gereği gruptaki bazı oyuncuların platform dışına fırlatılması gerekmektedir. İşte Taco tam da bu noktada devreye girerek size sıradaki oyuncunun hangi rampadan ve kaç saniye sonra fırlatılması gerektiğini gösterebilmektedir.

Yukarıda anlatılanlar Taco yardımıyla oyun deneyiminizi kolaylaştırabilecek unsurlardan sadece birkaçı. Ancak temel mantığını kavramış olduğunuzu varsayarak diğer menüleri de uzun uzadıya açıklamak yerine sizlerin keşfetme duygusuna teslim etmek daha isabetli olacaktır. Taco’yu kısaca tanıdığımıza göre şimdi bir de Taco Türkçe’nin bizlere neler sunduğuna ve kurulum aşamasına göz atalım.

Guild Wars 2 Taco Türkçe

Orjinal GW2TacO ve Tekkit’s Guide paketleri baz alınarak ve aslına bağlı kalınarak %90 oranında Türkçeleştirilmiştir. Türkçeleştirme yapılırken her ingilizce metni Türkçe’ye çevirmek yerine en fazla faydayı sağlayacak biçimde çevrilmiştir. Örneğin; oyun içi bir terim olan Point of Interest, İlgi Noktası şeklinde Türkçe’ye çevrilmemiş, aslına uygun olarak bırakılmıştır. Taco içerisinde bu terim Türkçeleştirilse dahi oyun içi haritada Point of Interest olarak görünmeye devam edeceği için anlam karmaşasından ileri gitmezdi. Ayrıca bazı Achievement ve bölge adları ile gerektiğinde GW2 Wiki’den göz atma ihtimalinizin bulunduğu noktalar da çeviri dışında bırakılmıştır.

Guild Wars 2 Taco Türkçe Kurulumu

İlk yapmanız gereken şey sayfanın en altına inerek en güncel Guild Wars 2 Taco Türkçe Sürümünü indirmek. İndirmiş olduğunuz dosyayı oyun dosyalarının içerisine atmak zorunda değilsiniz. Bilgisayarınızda uygun gördüğünüz ve yanlışlıkla silmeyeceğinizden emin olduğunuz bir yerde tutabilirsiniz.

Ardından İndirilenler klasörünüze girerek Taco Türkçe sıkıştırılmış paketini bulun ve sağ tıklayarak Buraya ayıkla ya da Buraya çıkar seçeneğini işaretleyin. Sıkıştırılmış olan arşiv çıkarılacak ve aynı isme sahip bir klasörün oluşturulduğunu göreceksiniz.

Arşivden çıkarılan klasöre girdiğinizde sizi böyle bir ekran karşılayacak. Guild Wars 2 oyununuz açık konumdayken “GW2TacO.exe”ye çift tıklayarak uygulamayı çalıştırabilirsiniz. Ekranınıza herhangi bir uyarı gelmeyecektir. Direkt olarak oyun ekranına geçebilirsiniz. Guild Wars 2 açık değilken Taco çalışmayacaktır bu nedenle öncelikle oyuna girdiğinizden emin olunuz.

Oyun ekranına geçtiğinizde, ekranınızın sol üst kısmında yer alan oyun ikonlarının en sonuna; diğer bir deyişle Trading Post ikonunun hemen yanında Taco sembolünü görebiliyorsanız kurulum ve çalıştırma işlemi başarılı olmuş demektir. Taco’nun keyfini çıkarmaya ve özelliklerini keşfetmeye başlayabilirsiniz. Sonraki kullanımlarda Taco, oyunla birlikte otomatik olarak başlamayacak ancak oyununuzu kapattığınızda otomatik olarak arka planda kapanacaktır.

Anlatılanları Eksiksiz Yaptım Ancak Taco Çalışmıyor !?

Anlatımı uygulamanıza rağmen Taco bilgisayarınızda çalışmamakta ısrar ediyorsa ilk yapmanız gereken şey oyun içerisindeki Options > Graphic Options menüsünü takip ederek çözünürlük ayarınızı kontrol etmek olmalıdır. Resolution bölümünün karşısında yer alan paneli açarak Windowed Fullscreen seçeneğini seçtiğinizden emin olunuz.

Yukarıdaki anlatım, probleminizi çözmek için tek başına yeterli olmadıysa bu kez de önceden indirmiş olduğunuz Taco Türkçe klasörüne girerek GW2TacO.exe dosyasını bulun ve sağ tıklayarak Yönetici Olarak Çalıştır seçeneğini işaretleyin. Bu işlemi yaparken yine oyununuzun açık olduğundan emin olunuz. Taco’yu her kullanmak istediğinizde yönetici olarak çalıştır seçeneğini seçmek istemiyorsanız GW2TacO.exe’ye sağ tıklayarak Özellikler > Uyumluluk > Bu Programı Yönetici Olarak Çalıştır seçeneğini işaretleyerek bu yetkiyi kalıcı olarak verebilirsiniz.

Türkçe Dil Seçeneğini Etkinleştirmek

Taco’yu ilk kez bilgisayarınıza kurduğunuzda otomatik olarak İngilizce dilinde, biraz karmaşık ve bazı seçenekleri aktifleştirilmiş olarak karşınıza çıkacaktır. Anlatımımızın da ana konusu olan Türkçe dil seçeneğini aktifleştirmek için Taco simgesine tıklayarak GW2 TacO Settings > Language > Türkçe seçeneğini işaretleyiniz. Ardından ihtiyacınız olan tüm harita işaretlemelerini Gösterilen İşaretçileri Filtrele > Divine Rehberi menüsü altından görüntüleyebilirsiniz.

Ufak Tefek Ayarlamalar

Türkçe dilini başarılı bir şekilde ayarladıktan sonra dilerseniz varsayılan olarak açık gelen Harita Zamanlayıcısını, Taco ana menüsünden kapatabilirsiniz. Bu zamanlayıcı bizlere hangi haritada hangi etkinliğin (Metalar, World Bosslar gibi) ne zaman gerçekleşeceğini gösteren bir yardımcıdır ancak ilk kurulumda varsayılan olarak açık geleceği için ondan nasıl kurtulabileceğinizi belirtmekte fayda var.

Ayrıca dilerseniz Taco ana menüsünde yer alan İşaretçi Görünüm Ayarları > Ekran Kenarında Biriken Simgeler seçeneği üzerindeki işareti kaldırarak ekranınızdaki gereksiz sembollerden kurtulabilirsiniz.

Son olarak haritalardaki İz ve İşaret karmaşasını önlemek için Divine Rehberi menüsü altından sadece ihtiyacınız olan menüyü ya da menüleri işaretleyerek hedefinize daha emin adımlarla ulaşabilirsiniz. Bu sayede örneğin; sadece harita tamamlamaya çalışırken guild görevlerine dair ya da binek yarışlarına dair güzergahlarla rahatsız edilmemiş ve yolunuz bölünmemiş olacaktır.

İndirme Linki:

Taco Türkçe Super Advanture Box Update

Taco Build 047.2802r ve Tekkit’s All in One Pack 2.3.2 baz alınarak hazırlanmıştır.

Konuya benzer diğer yazılar...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir