Vale Guardian

Forsaken Thicket’ın ilk boss’u olan Vale Guardian’dan bahsedelim biraz.

Önceliklere diğer boss’lara nazaran daha az ölümcül mekanik içerdiği için Vale Guardian’la başlayalım dedik. Bu boss için ilk olarak dikkat etmemiz gerek şey takım kompozisyonumuz çünkü Vale Guardian canı %66 ve %33 iken üç tane farklı Anomaly’e bölünecektir ve bu bölündüğü Anomaly’lerden biri olan kırmızı Anomaly sadece condition hasarından etkilenmektedir. O yüzden takım kompozisyonunuzu oluştururken genelde iki tane condition hasarına sahip sınıf seçmeye dikkat ediniz. Bu konuya ilerleyen kısımlarda detaylı olarak değineceğiz.

Vale Guardian ile karşılaşacağımız alanı yukarıda görebilirsiniz, üç farklı renkten oluşan daireler ise oyunda aynı renklerdeki sütunları ifade etmektedir. İlk olarak Vale Guardian bossunu üç farklı kısım olarak ele alabiliriz: Canı %100-%66 arasındayken, %66-%33 arasındayken ve son olarak %33-%0 arasındayken.

Genel olarak Vale Guardian’ın mekaniklerinden de bahsetmek gerekirse de, üç tane hayati öneme sahip mekaniği vardır

1- Seekerlar

Her 20 saniyede bir spawnlanan bu kırmızı toplar, eğer düzgün bir şekilde başa çıkılmazsa sizi çok zor durumlara sürükleyebilirler. Bu arkadaşların tek amacı ise size doğru gelip size hasar vermektir. Bu seekerları engellemenin birden fazla yolu vardır, size en uygun olanını seçebilirsiniz. Takımınızda bir druid varsa (ki olmasını şiddetle tavsiye ediyoruz) Glyph of the Tides yeteneği ile bu seekerları takımınızdan uzaklaştırabilir, boon chronomancer veya tank chronomancer varsa off-hand focus 4. skilli ile takımınızdan farklı bir yere çekebilir veya condition sınıf seçerken bir tanecik condition Scourge alırsanız takımınıza, bu kişi yeri geldiğinde Epidemic skillini kullanarak seekerları uzaklaştırmayıp direkt öldürebilir. Burada yapılan en büyük hata ise bu seekerları itmek yerine squadımızın içine çekmek olacaktır, bu yüzden pull skillerinize çok dikkat etmenizi öneriyoruz.

2- Yeşil Alanlar

Bu yeşil alanlar çoğu zaman wipe yemenize sebep olabilecek şeylerdir. Bu mekaniği düzgün bir şekilde ele almak gerekirse, bu yeşil alanlar her 15 saniyede bir Vale Guardian üstte gösterdiğim daire alanın hangi dilimindeyse orda düzenli olarak çıkacaklar. Bunlarla başa çıkabilmek için iki seçeneğimiz vardır, birincisi ve en çok karşılaşabileceğiniz olan yöntemi bunları hiç umursamadan Vale Guardian’a vurmanız ve işi healerlara bırakmanız olacaktır. Healerlar ise dikkatli bir şekilde yeşil alanları ve ne zaman patlayacaklarını takip etmelilerdir. Patladıktan önce ve hemen sonra druid’leri ele alırsak Celestial Avatar’a geçip squad’ı heallamaları gerekmektedir. Mekanikleri kullanmak istersenizde bu yeşil alanlara, alan kapanmadan squadınızdan kararlaştırdığınız 4 kişiyi bu alanlara yollamak olacaktır. Yeşil alanın içinde duran her kişi hasarı %25 azaltır bunu unutmayın.

3- Mavi Alanlar

En az diğerleri kadar ölümcül olan bir diğer mekaniğimiz ise sizi rastgele bir yere ışınlayan bu mavi alanlardır. Bunlar her 9 saniyede Vale Guardian’ın hemen yakınında çıkarlar ve 2 saniye sonra içindeki oyuncuları bahsettiğim gibi alanda rastgele bir yere ışınlarlar. Bunlardan kaçmak içinse 1-2 adım yana kayabilirsiniz ya da block, dodge, evade skillerinizi kullanabilirsiniz. Şu an için ne kadar zararsız gözükseler de, tam yeşil alanın çıktığı sırada rastgele bir yere ışınlandığınızı ve yeşil alan patladığında druidinizden uzak kaldığınızı düşünün.

Şimdi de %100 candan %0 cana kadar olan olayları üç kısım olarak sıra sıra anlatalım.

%100 – %66

İlk olarak tankımızın, Vale Guardian’ı sarıyla işaretlenen yere götürmesigerekmektedir. Unutmadan tank mekaniğinden de bahsedeyim Vale Guardian’ın aggrosu sürekli olarak squadınızdaki toughness’ı en yüksek olan kişidedir bu yüzden tankınızın squaddaki en yüksek toughness olmasına dikkat edin. İlk kısım en kolay kısımlardanbiridir, tek yapmanız gereken yukarıdaki mekaniklere dikkat edipbu sırada da Vale Guardian’a vurmayı ihmal etmemektir.

Vale Guardian’ın canı %66’ya ulaştığında ortaya gidip üç farklı dilimde üç farklı boss olmak üzere bölünecektir. Burda yapılması gereken ise kırmızı ile işaretli olan yere condition hasara sahip olan classları gönderip takımın geri kalanın ise mavi ile işaretli olan yerde beklemesidir. Belirli bir süre geçtikten sonra herkes bulunduğu sektörün işaretine sahip olacaktır ve başka bir sektöre girmeye çalışırsa sürekli olarak hasar yiyecektir, elbette bu olay 3 farklı boss da öldükten sonra sona ermektedir. Yeşil bossu ise genelde mobility’si yüksek olduğu için druid arkadaşımız mavi boss’a doğru çeker. Bu kısımda en çok dikkat etmemiz gereken şey ise mavi boss’u keserken boonstrip’e ihtiyacımız var çünkü mavi boss her 10 saniyede bir kendini ölümsüz yapan bir boon’a sahip olacaktır ve bunu bir şekilde boon strip skilleriyle yok etmemiz gerekiyor. Bütün 3 boss da öldükten sonra Vale Guardian tekrardan ortada %66 canda canlanır. Unutmayın ki bu ara bölümde de bütün mekanikler devam etmektedir, yeşil alanlar, mavi alanlar ve seekerlar gibisinden. Bahsettiğimiz gibi bütün mekanikler devam edeceği ve sektörünüzden başka bir sektöre gittiğinizde sürekli hasar yiyeceğiniz için özellikle mavi alanlara çok dikkat ediniz.

%66 – %33

Bu kısımda ise Vale Guardian işin içine biraz daha fazla eğlence katıyor ve bu kısımdan başlayarak Vale Guardian ölene kadar devam eden yeni bir mekanik ekleniyor. Sektörler bölüm bölüm yanmaya başlıyor ve içinde duranlara sürekli olarak büyük bir hasar veriyor. Bunun sırası ise öncelikle yeşil sektörden başlayıp saat yönünde olmak üzere mavi ve kırmızı diye devam ediyor. Sektörlerin her biri 20 saniye kadar yanıp bir sonraki sektöre geçiyor. Burda yine ilk kısımdaki yerimizde tanklamaya devam edebiliriz ama eğer yeşilleri gerektiği gibi dört kişi gönderek yapıyorsanız bu alanlara çok dikkat etmeniz gerecektir zira tam mavi sektör yanmaya başladığında siz de mavi sektördeyseniz yeşil alan da mavi sektörde çıkacaktır. Bu da yeşil alana girmenizi imkansız hale getirip olası bir wipe’a sebep olabilir. O yüzden belirli bir süre aynı noktada tanklayıp daha sonra biraz kırmızı alana doğru kayarsanız (mavi sektör yanmadan önce), son olarak da mavi sektöre azıcık kayarsanız (kırmızı sektör yanarken) sıkıntı yaşamazsınız. Bu kısımda yeni bir mekanikle daha karşılaşacağız ve bu da Vale Guardian’ın her 30 saniyede bir yerinde sabit durup, Defiance Bar kazanıp bütün her yere ve herkese damage veren beyaz toplar fırlatması olacaktır. Bu durumda yapmanız gereken şey ise Vale Guardian üzerinde bütün CC skillerinizi kullanıp bu barı çok hızlı bir şekilde kırmak olacaktır. Bundan sonra ise tek yapmanız gereken şey, Vale Guardian’ın canı %33’e düşene kadar ona vurmaya devam etmeniz olacaktır.

Vale Guardian’ın canı %33’e ulaştığında tekrardan ortaya gidip üç farklı boss’a bölünecektir bir önceki bölünme ile hiçbir farkı yoktur aynı şekilde devam edebilirsiniz.

%33 – %0

Son kısımda ise bir önceki mekanikler bazı değişiklerle devam etmektedir. İlk değişikliğimizden bahsetmek gerekirse sektörler artık ikişer ikişer yanmaya başlıyor ve bu yüzden Vale Guardian’ı tanklamamız gereken yeri değiştirip daha dinamik bir şekilde tanklamaya başlamamız gerekiyor. Sektörlerin yanma sırası ise Yeşil & Mavi – Mavi & Kırmızı – Kırmızı & Yeşil olarak saat yönünde devam etmektedir.

Vale Guardian tekrardan ortada spawnlandıktan sonra onu yukarıda işaretlenen tank noktasına çekmemiz gerekiyor. Yeşil ve mavi sektörün yanması sona yaklaşınca yavaştan yeşil sektöre doğru ilerliyoruz çünkü birazdan mavi ve kırmızı sektör yanmaya başlayacak. Eğer yeşil alanları yapıyorsanız biraz erken davranarak bir sonraki sektöre gitmeniz lazım. Tam kırmızı ve yeşil sektör yanmaya başlarken yeşil sektörde yeşil alan ortaya çıkabilir ve muhtemelen Vale Guardian’ın canı %20 civarındayken wipe yemek istemezsiniz. Bunları yaparken de mekanikleri unutmamak gerekiyor çünkü bu kısımda mavi alanların sizi yanan sektörlere ışınlama şansı daha fazla sektör aynı anda yandığı için artıyor. Son olarak da her 30 saniyede bir Vale Guardian herkese damage veren beyaz topları atmaya başladığında CC skillerinizi kullanmayı unutmazsanız muhtemelen Vale Guardian’ı etkisiz hâle getirip bir sonraki boss’umuz olan Gorseval the Multifarious’a olan yolculuğunuza başlayabilirsiniz.

Konuya benzer diğer yazılar...