Ana içeriğe geç

Guild Wars 2 Başlangıç Rehberi

Guild Wars 2 başlangıç rehberine hoş geldin, bu rehber nedir diye soracak olursan oyuna başlamayı düşünüyorsan ya da daha yeni başladın ve oyunda ne içerikler var, nasıl bir oyun ve ufak temel bir rehber niteliğinde bir yazı olacak. Guild Wars 2 2012 de başlayıp ortalığı miyavlayan ve hâlâ miyavsal derecede harika içerikler ve arkadaş canlısı bir ortam sunuyor.

Aşağıdaki rehberde oyuna yeni başlayacak birisi olduğunuzu göz önüne alarak en temelden anlatım yapacağım. O zaman başlayalım:

Hesap Türleri

Satın aldığınız pakete göre hesap türleri vardır, bunlar şu şekildedir:

  1. Ücretsiz Hesap
  2. Core Hesap
  3. Heart of Thornes Hesabı
  4. Path of Fire Hesabı

30 Ağustos 2019 itibariyle, PoF satın aldığınızda ek ücret ödemeden size HoT veriliyor!

ArenaNet tarafından resmi forumlarında bize verilen hesap türlerinin özelliklerine bir göz atabilirsiniz.

Kişisel olarak oyunu satın almanızı tavsiye ederim bunun sebebi ise oyunda zaten P2W hiç yok ve oyun sizden başka ücret ödemenizi istemiyor, oyun içi goldu dönüştürerek istediğiniz her şeyi alabilirsiniz. Oyunu uygun fiyatlı olarak nereden alabilirim diye soracak olursan durmaplay sitesi üzerinden şu anda en uygun fiyata PoF paketini alırsan oyunun bütün paketlerini almış olabilirsin.

Sunucu Seçimi

Guild Wars 2'de sunucu seçiminin WvW dışında bir önemi yoktur. Fakat şöyle bir şey var ki sunucunuzu kendi bölgenizde seçmeniz önemle tavsiye edilir, Avrupa'daysanız Avrupa, Amerika'daysanız Kuzey Amerika sunucularını seçmeniz gerekmektedir.

Karakter Oluşturma

Tyria'nın beş ırkı. Soldan sağa: Charr, Human, Norn, Asura, Sylvari

Guild Wars 2'de, oyunun herhangi bir sürümünü satın aldıysanız 5, ücretsiz oynuyorsanız 2 karakter oluşturabilirsiniz. Oyunu satın aldığınızda diğer karakter slotları açılacaktır. Aralarından seçim yapabileceğiniz 5 adet Irk mevcuttur:

  1. Charr
  2. İnsan
  3. Norn
  4. Asura
  5. Sylvari

Irk seçimi, bazı ırksal becerilerin değişmesine ve, kişisel hikayenizi ve başlangıç noktanızı belirler. Fakat bu ırksal becerilerin pek önemi yoktur, pek kullanılmazlar ve PvP de kullanım dışı kalırlar. Bu becerileri merak ederseniz buraya tıklayarak detaylarını öğrenebilirsiniz. Benim tavsiyem tipini sevdiğiniz ırkı açmanız olur.

Daha sonrasında sınıfınızı seçebilirsiniz. Oyunda Heart of Thorns ek paketi ile gelen Revenant sınıfı ile birlikte toplamda 9 adet sınıf bulunmaktadır. Bu da demek oluyor ki HoT paketiniz yoksa bu sınıfı oynayamazsınız.

Her sınıfı detaylı bir şekilde tanımlamak değişen metadan ve oynayış stili farklılıklarından dolayı pek de mümkün değildir, fakat yüzeysel ve basit bir biçimde anlatmaya ve açıklamaya çalışacağım.

Warrior

Genel Bilgi
Roller: DPS, Support
Zırh: Heavy
Silahlar: Two Handed: Hammer, Greatsword, Longbow, Rifle
Main Hand: Sword, Axe, Mace
Off Hand: Sword, Axe, Mace, Warhorn, Shield
Underwater: Spear, Harpoon Gun
Alt Sınıflar: Berserker (Torch kullanımı açılıyor, HoT ek paketi gerekiyor)
Spellbreaker (Dagger kullanımı açılıyor, PoF ek paketi gerekiyor)

Guardian

Genel Bilgi
Roller: DPS, Support, Healer, Tank
Zırh: Heavy
Silahlar: Two Handed: Hammer, Greatsword
Main Hand: Sword, Mace, Scepter
Off Hand: Focus, Torch, Shield
Underwater: Spear, Trident
Alt Sınıflar: Dragonhunter (Longbow kullanımı açılıyor, HoT ek paketi gerekiyor)
Firebrand (Axe kullanımı açılıyor, PoF ek paketi gerekiyor)